Zmniejszanie-wagi-grafiki

Optymalizacja grafiki na stronie www – jak zmniejszyć jej wagę?

Optymalizacja grafiki na stronie www – jak zmniejszyć jej wagę?

Dużo osób ma problem z optymalizacją grafiki na swojej stronie, przez co strona znacznie dłużej się ładuje – a tym samym jest mniej korzystna dla potencjalnych czytelników a także naszej widoczności w google.

Jednym z zadań optymalizacji grafiki, to zmniejszenie jej wagi, problem w tym, że tak na prawdę wiele osób nie wie jak to zrobić bez utraty jakości oraz umiejętności graficznych, a wystarczy przysłowiowy Paint i dostęp do internetu.

Jak zmniejszyć wagę grafiki bez utraty jakości?

Rozdzielczość

Większość grafiki stockowej (ze zbiorów internetowych) posiada bardzo wysokie rozdzielczości, przez co grafika potrafi ważyć nawet ponad 5mb, czyli na prawdę bardzo dużo. Rozdzielczość możemy w bardzo prosty sposób zmienić, nawet w programie „Paint. Bez obawy, gdy zmieniamy z wysokiej rozdzielczości na mniejszą, to nie powinniśmy zauważyć utraty jakości obrazku. Pamiętajmy natomiast, aby skalować do odpowiedniego rozmiaru, zbyt mały obrazek który będzie służył za tło strony, może zostać rozciągnięty, przez co jego jakość znacznie spadnie.

Sama zmiana rozdzielczości potrafi mocno zmniejszyć wagę danej grafiki, jeśli jednak dany obrazek jest zapisany w rozszerzeniu .png to możemy również zmienić je na .jpg (także w programie paint), tutaj spadek jakości już może zostać zauważony, dlatego nie zawsze warto zmieniać rozszerzenie.

Kompresja

Istnieją internetowe narzędzia do kompresji grafiki w formatach .jpg oraz .png.

Jednym z takich narzędzi jest: tinyjpg.com

Myślę, że obsługa tinyjpg nie wymaga instrukcji, ponieważ jest to na tyle proste że każdy powinien sobie poradzić. Kompresja obrazku w takim narzędziu online, pozwoli zredukować wagę grafiki nawet o 80% co jest niesamowicie dużą redukcją.

Narzędzie jest tak zaprogramowane, że we większości przypadków nie powinniśmy zauważyć jakiegoś spadku jakości obrazku, lecz w niektórych przypadkach taki zauważalny spadek jakości może niestety wystąpić.

Analogicznie do wcześniejszego narzędzia, istnieje także narzędzie dla obrazów z rozszerzeniem .png.

Podsumowanie

Jak widać, nawet bez umiejętności graficznych i bez jakiejkolwiek wiedzy specjalistycznej, możemy sami zmniejszyć wagę obrazków które dodajemy na naszą witrynę internetową. Zaoszczędzimy dzięki temu nasze miejsce na serwerze oraz polepszymy czas ładowania strony. 

Oczywiście, optymalizacja grafiki na stronie internetowej, to nie tylko zmniejszenie jej wagi, jest też kilka innych rzeczy do wykonania, ale to już w następnym artykule!

Możesz także wykupić u nas optymalizację strony, dzięki czemu nie będziesz musiał się o nic martwić, a my zrobimy wszystko za ciebie (także optymalizację grafiki!).

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *