optymalizacja-strony-internetowej-1

Pozycjonowanie strony internetowej – optymalizacja strony #5

Jak zoptymalizować własną stronę internetową?

Pod pojęciem optymalizacji strony kryje się mnóstwo czynności które możemy wykonać, by polepszyć widoczność oraz działanie naszej strony internetowej.

Optymalizacja to bardzo obszerny zakres działań, naprawa błędów, polepszenie szybkości wczytywania strony lub poprawa już dodanych treści pod kątem seo.

Tych czynności jest na tyle dużo, że nie jestem w stanie wszystkich ich wypisać tutaj w jednym artykule, wręcz musiałbym stworzyć osobną serię poradników pt. „Optymalizacja strony pod kątem seo”. Jednakże, aby nie omijać tak ważnego tematu jeśli chodzi o pozycjonowanie, to przedstawię wam kilka najważniejszych oraz podstawowych czynności optymalizacji, które można wykonać na własnej stronie internetowej.

Optymalizacja dotychczasowej treści

Jeśli nasza strona internetowa istnieje już jakiś czas i mamy na niej trochę treści, to obowiązkowym jest jej optymalizacja, same dodawanie nowej treści z zachowaniem zasad seo będzie skuteczne, ale warto jeszcze bardziej ułatwić sobie proces pozycjonowania. Na czym polega optymalizacja treści? Na jej poprawie. Musimy poprawić wszelkie błędy gramatyczne i stylistyczne, dokładnie przejrzeć całą treść, pozmieniać trochę zdania oraz wpleść w nie słowa kluczowe. Krótkie artykuły warto rozszerzyć na dłuższe, a zbyt długie – skrócić.

Optymalizacja grafiki

Optymalizacja grafiki to nie tylko zmniejszenie wagi zdjęć, o czym pisałem już w poprzednim poradniku. Optymalizacja obejmuje także dodanie atrybutów title i alt, czyli nazwy i opisu zdjęcia. O ile w przypadku gdy nasza strona jest na WordPressie nie ma z tym problemu, bo można to zrobić nawet bezpośrednio wchodząc w zakładkę „media” i po kolei możemy dodać title i alt do każdej grafiki na stronie, o tyle w przypadku innych systemów zarządzania bywa już różnie. Większość popularnych systemów zarządzania umożliwi nam łatwe dodatnie title i alt do grafiki, natomiast gorzej jest już z autorskimi systemami zarządzania treścią. W autorskich cms atrybuty te, będziemy zapewne musieli dodawać bezpośrednio dopisując kod w plikach strony. Mnóstwo jest poradników w internecie na temat tego, jak dodać title i alt bezpośrednio w kodzie strony, więc nie powinno być także i z tym większych przeszkód, jednak problemem może być samo to, że ktoś kto ma setki grafiki na stronie, to takie atrybuty będzie dodawał kilka dni, bo trzeba dodawać je z osobna do każdej grafiki.

Naprawa błędów

To jest pojęcie bardzo ogólne. Nie dam radę opisać tutaj każdego błędu z osobna, na każdej stronie występują inne błędy, a na licznych z nich, nie występują wcale. Błędy można także diagnozować na wiele sposobów, poprzez różne narzędzia online które sprawdzają kod strony, pliki itp. a także poprzez po prostu przejrzenie wszystkich podstron serwisu czy nie występują jakieś anomalie, typu błędne wyświetlanie jakiejś grafiki. Naprawa błędów zależy też od tego, z jakim błędem mamy do czynienia. Każdy błąd naprawia się inaczej.

Polepszenie szybkości wczytywania strony

Zwiększyć szybkość wczytywania strony w pewnym stopniu możemy poprzez wykonanie poprzednich korków optymalizacji. Zwiększenie szybkości polega też na takich działaniach jak choćby kompresja kodu. Jest wiele narzędzi które wykonują kompresję kodu automatycznie, więc także nie ma problemu z wykonaniem tego typu czynności (zwłaszcza we WordPressie). Warto skorzystać z narzędzi takich jak google insight, które po analizie, pokazują gdzie leży problem i przez co strona ładuje się powoli. Tam w podpunktach mamy także wypisane co należy zrobić aby polepszyć szybkość wczytywania strony.

Strona resposywna

Strona która dopasowuje się do każdego typu ekranu w dzisiejszych czasach to podstawowy wymóg, nie tylko pod względem polepszenia jakości dla użytkowników, ale także z powodu tego, że google lepiej pozycjonuje strony które są resposywne.

Warto zadbać o resposywność strony, niestety dla osób nie mających styczności z programowaniem nawet na podstawowym poziomie, dostosowanie strony do każdego typu ekranu może być problemem. Jeśli korzystasz z WordPress’a, to warto zmienić szablon na jakiś nowy lub zaktualizować swój, jeśli oczywiście jest taka możliwość. W innych przypadkach lub w przypadku błędów na wordpressie pomimo wgrania nowego szablonu, warto polecić te zadanie jakiejś firmie (np. nam :).

Tags: No tags

Comments are closed.